Archive for: Ocak, 2010

Firefox’da Rapidshare Link Kontrolü

Oca 31 2010 Published by under Bilgisayar, Genel, Makaleler, Yazılım

Hemen hemen hepimiz günlük hayatta internet üzerinden dosya indiriyor ya da internet üzerinden dosya yüklüyoruz. Bu işlemi yaparken ise genellikle bazı web sitelerinin bize sağlamış olduğu alan hizmetlerinden yararlanıyoruz. Yüklemiş olduğumuz ya da indirecek olduğumuz dosyaya karşılık sunucusunu kullanıdığımız web sitesi tarafından bir link oluşturuluyor. Buraya kadar herşey normal olmasına karşın zaman içerisinde, oluşturulan bu linkler sunuculardan kaldırılabiliyorlar. Bu nedenle önceden oluşturulan bu linlerin ilk bakışta sağlam olduklarını anlamak birhayli zor oluyor. Bu duruma engel olmak için ise Mozilla Firefox internet tarayıcısına küçük bir eklenti eklemek yeterli oluyor. Eklenti sayesinde kullanacak olduğumuz linkin hemen yanı başında yeşil renkte ufak bir tik ya da kırmızı renkte ufak bir çarpı işareti çıkıyor.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

4 responses so far

Padisahin işi ne?

Padisahin işi ne?

Sultan Murad Han o gün bir hoş”tur. Telaşeli görünür.
Sanki bir şeyler söylemek ister sonra vazgeçer.
Neşeli deseniz değil, üzüntülü deseniz hiç değil.
Veziriazam Siyavuş Paşa sorar:
– Hayrola efendim, canınızı sıkan bir şey mi var?
— Akşam garip bir rüya gördüm.
– Hayırdır inşallah?..
— Hayır mı şer mi öğreneceğiz.
– Nasıl yani?
— Hazırlan, dışarı çıkıyoruz.
Ve iki molla kılığında çıkarlar yola. Görünen o ki,
padişah hâlâ gördügü rüyanın tesirindedir ve gideceği yeri iyi bilir. Seri, kararlı adımlarla Beyazıt’a çıkar, döner Vefa’ya, Zeyrek’ten aşağılara sallanır.
Unkapanı civarında soluklanır. Etrafına daha bir dikkatle bakınır. İşte tam o sırada yerde yatan bir ceset gözlerine batar, sorarlar;
— Kimdir bu?
Ahali: – Aman hocam hiç bulaşma, derler.
Ayyaşın meyhusun biri işte!..
— Nerden biliyorsunuz?
– Müsaade et de bilelim yani. Kırk yıllık komşumuz… Bir başkası tafsilata girer; – Biliyor musunuz, der. Aslında iyi sanatkârdır. Azaplar çarşısı’nda çalışır. Nalının hasını yapar… Ancak kazandıklarını içkiye, fuhuşa harcar. Hem şişe şişe şarap taşır evine, hem de nerde namlı mimli kadın varsa takar peşine.. Hele yaşlının biri çok öfkelidir.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

No responses yet

…@ogr.ktu.edu.tr Uzantılı E-Posta Hesabımızı Microsoft Outlook’a Entegre Etmek

Oca 20 2010 Published by under Bilgisayar, Genel, Makaleler, Yazılım

outlook2007KTÜ’nde okuyan bütün öğrenci arkadaşların da bildiği gibi Üniversitemiz, yakın geçmişte bünyesinde bulunan tüm öğrencilere …@ogr.ktu.edu.tr uzantılı e-posta hesabı oluşturdu. Öğrencilerin günlük hayatta e-posta ile olan iletişim ilişkileri göz önünde bulundurulduğunda bence gayet yararlı bir çalışma olduğu kanısındayım. Oluşturulan bu e-posta adresini aktif olarak kullanıyorum, fakat durum şu ki; bildiğiniz üzere tüm öğretim görevlilerinin …@ktu.edu.tr uzantılı e-posta adresleri mevcut. Bu iki kesim, yani öğrenci ve öğretim görevlilerinin sahip oldukları e-postalar arasında iki temel fark söz konusu. Birincisi; sizlerinde dikkatini çektiği gibi, öğrenci e-postalarında .ogr ibaresi mevcutken öğretim görevlilerininkinde böyle bir ibare bulunmamakta ki bu çok da önemsenecek bir durum değil. Yalnız ikinci ve çok önemli olan temel fark ise; öğrenci e-posta hesaplarının server yani sunucu hizmetlerini KTÜ’nin sunucularının değil doğrudan Microsoft Outlook sunucularının karşılaması. Bu durumu kısaca şöyle açıklayabiliriz: Öğretim elemanlarının e-postaları tamamı ile KTÜ sunucuları üzerinden desteklenirken biz öğrencilerin e-posta adresleri Microsoft Outlook’dan destekleniyor. Bu da mevcut .ogr ibaresini barındıran e-posta adreslerimizi Microsoft Outlook programına entegre edip masa üstünden kolayca kullanmak istediğimizde, KTÜ nün öğretim elemanları için sağladığı SMTP (giden posta sunucusu) ve POP3 (gelen posta sunucusu) ayarlarını kullanamayacağımız anlamına geliyor. Bu yazımda sizlere KTÜ’nün biz öğrencilerine sağlamış olduğu öğrenci e-posta hesabını Microsoft Outlook’a entegre etmek için başımdan geçen bir kaç olayı ve bunların neticesinde bu işlemin nasıl gerçekleştirileceğini anlatacağım.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

10 responses so far

Surfer 8’de 2 ve 3 Boyutlu Harita Yapımı

Oca 14 2010 Published by under Bilgisayar, Genel, Makaleler, Yazılım

Surfer_8 Surfer 8 Programı,  Golden Software Firması tarafından üretmiş olan, 2 ve 3 boyutlu kontur haritaları çizimi, blok diyagramlar, istenen bir bölgenin alan ve hacminin hesaplanması, kesit izi çizme, detay alan oluşturma işlemlerinde kullanılabilen bir yazılımdır. Genellikle maden mühendislerinin, maden yataklarını arazi üzerinde göstermek ve üç boyutlu arazi yapısını oluşturmak için kullandıkları bu programı bende, fotogrametri dersimizde arkadaşlarıma programı tanıtmak ve maden mühendisliğinde okuyan bir arkadaşımın projesini hazırlamasında yardımcı olmak için öğrendim. Programın kullanımı çok basit ve bir o kadar da anlaşılır. Öncelikle Surfer’da bir verinin 3-boyutlu olarak çizilebilmesi için her şeyden önce, X,Y,Z olarak adlandırılan 3-boyutlu veriye ihtiyaç vardır (Örneğin 1.kolon ENLEM, 2.kolon BOYLAM, 3.kolon YÜKSEKLİK gibi). Ayrıca, kontur diyagramları ve üç boyutlu yüzey haritaları hazırlamak için öncelikle Microsoft Excel’de hazırlayacağımız A,B,C sütunlarına araziden aldığımız x,y,z koordinatları aktarılır. Ardından Surfer programı açılır (Şekil 1).

Continue Reading »

Bunu Paylaş

7 responses so far