Archive for: Nisan, 2010

Windows Live Writer

Nis 30 2010 Published by under Genel, İnternet, Makaleler, Yazılım

 Windows Live Writer ile artık sahip olduğunuz blogunuza yazı eklemek çok daha kolay. Microsoft’un ücretrsiz olarak Windows Live tabanı ile yayınladığı bu yazılım sayesinde blogunuza masaüstünüzden kolaylıkla yazılarınızı ekleyebileceksiniz.Örneğin, şu an bu yazımı az önce yüklediğim Windows Live Writer programı ile yazıyorum.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

No responses yet

Kocaman v0.2 ile Semt ve Mesafe Hesabı

Harita Mühendisliği 1. Sınıfta okurken ölçme derslerinde iki nokta arasındaki mesafeyi ve semt açısını hesaplarken işlem hatası yapmamak, hele ki semt açısını hesaplarken nerede +200 grad, nerede +400 grad ekleyeceğimizi şaşırmamak, ayrıca delta y ve delta x ‘in 0 olduğu durumlarda semtin hangi açıya karşılık geldiğini yorumlamak zordur. Bu durumdan yola çıkarak yazdığım Kocaman v0.2 programı yardımı ile koordinatı bilinen iki nokta arasındaki mesafeyi ve semt açısını bulmanız mümkün. Semt açısı hesaplarken tüm özel durumlar göz önünde bulundurulmuş ve programa ilave edilmiştir.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

7 responses so far

Kentsel Alan Düzenlemesi 3194 Sayılı İmar Kanununun 18. Madde Uygulaması Ödevi

Nis 14 2010 Published by under Makaleler

3. Sınıfın güz döneminde almış olduğumuz Kentsel Alan Düzenlemesi dersi kapsamındaki 3194 Sayılı İmar Kanununun 18. Maddesi çerçevesinde hazırladığımız uygulama ödevini .pdf formatına çevirip kısmen bir e-kitap haline getirerek sizlerle paylaşmak istedim. Bu dökümanı hazırlamaktaki en büyük neden; ödevi hazırladığımız süreç içerisinde gurup arkadaşlarım ve benim bir türlü kapsamlı bir şekilde emsal teşkil eden bir ödeve ulaşamamış olmamız ve bundan dolayı da ödevi hazırladığımız süreç boyunca çekmiş olduğumuz sıkıntıları önümüzdeki yıllarda diğer öğrenci arkadaşların çekmemesidir. Bunun yanı sıra ödevin, içerisinde örnek bir uygulama olduğu için meslek yaşantısı içerisinde bulunan meslektaşlarımız açısından da faydalı olabileceğini düşünüyorum. Bu kapsamda ilerleyen haftalarda, 2. Sınıf Bahar döneminde verilen halihazır uygulama ödevini de aynı şekilde .pdf ortamına aktarıp, 2. Sınıf da okuyan arkadaşların faydalanması için paylaşmayı düşünüyorum.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

2 responses so far

Matlab İle Uzay Geriden Kestirme

Nis 03 2010 Published by under Bilgisayar, Genel, Makaleler, Matlab, Programlama, Yazılım

Konum belirleme işlemi diyebilirizki biz haritacıların en temel işlevidir. Günümüz şartlarında gelişen teknoloji ve hesaplama teknikleri yardımıyla bu işlem her ne kadar kolaylaşsa da harita mühendisleri olarak bilmemiz gereken bu işlevsel döngülerin arka planda nasıl çalıştığıdır. Bu maksatla Fotogrametri 2 dersi, bahar dönemi ödevi kapsamında hazırlanan Matlab ile uzay geriden kestirme probleminin çözümünü sizlerle paylaşmanın faydalı olacağı kanısındayım. Bu döküman sayesinde hem Matlab programı hakkında ön bir bilgi hem de 3 boyutlu konum belirleme de kullandığımız uzay geriden kestirme probleminin çözümü ve Matlab da programlanması hedeflenmiştir.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

No responses yet