Archive for: Temmuz, 2010

Map Asia 2010 & ISG 2010

Tem 15 2010 Published by under Genel, Makaleler, Sempozyum ve Konferans

Map_Asia

Bu yıl 9. su yapılacak olan Map Asia 2010 & ISG 2010 sempozyumu Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur da düzenlenecek. Taşımacılık, su ve altyapı, elektirik, enerji altyapısı konularının işleneceği sempozyum bunun yanı sıra; özellikle haritacılık ve diğer bir çok mühendislik disiplini açısından oldukça faydalı olacağa benziyor. Esri, Digital Globe, Trimble, Hp, … gibi bir çok ünlü firmanın sponsorluğunu üstlendiği sempozyuma katılımın oldukça yüksek olması muhtemel. Türkiye’den ne şekilde bir katılım olacak bilmiyorum, fakat şunu söyleyebilirim ki artık yüzümüzü birazda doğuda ki gelişmelere doğru çevirmenin zamanı geldi gibi gözüküyor. Her ne kadar meslek açısından Avrupa ülkeleri ileride gibi gözükse de son zamanlarda Asya ülkeleride yabana atılmayacak derecede gelişmeler gösteriyor.

Sempozyum hakında daha detaylı bilgi almak isteyenler http://www.mapasia.org/ adresini ziyaret edebilirler.

Bunu Paylaş

No responses yet

Microsoft Essntial

Tem 12 2010 Published by under Bilgisayar, Makaleler, Yazılım

Microsoft_EssentialGün geçtikçe işletim sistemimizi ve buna bağlı diğer donanımlarımızı virüslere karşı korunmak oldukça zorlaşıyor. Bir çoğumuz lisanlı virüs, casus yazılım koruma programları satın almaktansa mevcut lisansları kırıyor, deneme sürümünü periyodik olarak değiştiriyor ya da sürekli farklı marka programların deneme sürümlerini kullanıyoruz. Bu durumda da tutarsız bir korumanın yanı sıra alenen bilişim suçu işlemişde oluyoruz. Şimdi size kısaca, belki bir çoğunuz bildiği fakat denemediği ya da denemekten çekindiği Microsof Firması’nın kendi ürettiği Microsoft Essential adındaki virüs programından bahsedeceğim.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

No responses yet

SuperGIS 3 Desktop

Tem 01 2010 Published by under Bilgisayar, Genel, GIS(CBS), Makaleler, SuperGIS, Yazılım

Bildiğiniz gibi coğrafi bilgi sistemleri (CBS/GIS) her geçen gün daha fazla önem kazanmakta ve bu bağlamda da ihdiyaç duyulan yazılım basamağı her geçen gün kendini geliştirmek mecburiyeti içerisindedir.

Ülkemiz ve dünya genelinde CBS yazılımı denilince, hiç şüphesiz ilk olarak akla ESRI firmasının geliştirmiş olduğu ArcGIS yazılımı gelmektedir. ArcGIS uzunca bir süredir pazara hakim olmasına karşın yakın geçmişte piyasaya çıkmış olmasına rağmen kendini kısa zaman içerisinde ispatlayan SuperGIS yazılımı şu sıralar ArcGIS ile kafa kafaya bir rekabet sürdürüyor denebilir.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

2 responses so far