Archive for: Ekim, 2010

GIS Uygulama Ödevi 1 Video Anlatımı

Eki 24 2010 Published by under ArcGIS, Bilgisayar, Genel, GIS(CBS), Makaleler, Yazılım

GIS_Uygulama_Odevi_1Bu video içerikte, KTÜ Harita Mühendisliği Bölümü, 2010 GIS dersi kapsamında ArcGIS 9.3 ortamında yapılan uygulama ödevi 1 in video anlatımı yapılmıştır. Uygulamada, ArcGIS 9.3 kullanımını öğrenmek ve öğrenilen bilgileri pekiştirmek amaçlanmıştır.

Uygulama ile şu çalışmalar yapılmaktadır:

1- Personal Geodatabase, Feature Dataset ve Feature Class oluşturma.

2- .dxf uzantılı dosyadaki verileri veritabanına aktarma.

3- Topoloji oluşturma vetopolojik kurallar tanımlayarak düzenlemeri yapma.

4- Çizgi detaylardan poligon üretme işlemi.

5- Editör araç çubuğunu kullanarak katmandara veri ekleme.

6- Buffer ve Overlay analizi uygulama.

7- Model  Builder oluşturma.

Uygulama dosyalarını indirmek için tıklayınız.

Hazırlanan içeriğin faydalı olması dileklerimle…

06.08.2011 Tarihli Not: Birçok kullanıcının, sadece kendi çıkarları doğrultusunda göstermiş oldukları davranışlarından dolayı video anlatımlar şifre koruması altına alınmıştır. Belki bu sayede bilginin ne kadar değerli bir olgu olduğu gerçeği tekrar önem kazanır.

[vimeo 16130496]

Hakan KOCAMAN

24 Ekim 2010, KTÜ Trabzon

Bunu Paylaş

2 responses so far

Microsoft DreamSpark Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Eki 13 2010 Published by under Bilgisayar, Genel, İnternet, Makaleler, Programlama, Yazılım

http://dreamsparktr.msakademik.net/ sitesinde Microsoft DreamSpark’ın tanımı şu şekilde yer alıyor:

“Microsoft DreamSpark, üniversite öğrencilerinin, Microsoft yazılım geliştirme ve tasarım araçlarını ücretsiz olarak edinmelerini sağlayan bir servistir.

Bu servisten yararlanabilmek için öğrencilerin, öğrenci kimliklerini doğrulayabilmeleri ve bunu her 12 ayda bir tekrarlamaları gerekmektedir. 12 ayda bir öğrenci kimliği doğrulama işlemi üniversiteler tarafından online yürütülmektedir. ”

Peki Microsoft’un biz üniversite öğrencilerine sağlamış olduğu bu servisten nasıl yararlanabiliriz?

Continue Reading »

Bunu Paylaş

2 responses so far

SuperGIS Desktop 3 Kullanımı Üzerine Notlar-1

Eki 11 2010 Published by under Bilgisayar, GIS(CBS), Makaleler, SuperGIS, Yazılım

Şimdi ve ilerleyen zaman içerisinde bu başlık altında yayınlayacağım notlar ile daha önceden de bahsetmiş olduğum coğrafi bilgi sistemi yazılımlarından biri olan SuperGIS Desktop 3’ün kullanımı hakkında bazı bilgiler sumaya çalışacağım. İlk ders olarak programın kullanıcı arayüzünden bahsetmeye başlayalım:

SuperGIS Desktop 3 Programına Genel Bakış

SuperGIS_1

Continue Reading »

Bunu Paylaş

No responses yet

Windows Live Essentials Yenilendi

Eki 07 2010 Published by under Bilgisayar, Genel, İnternet, Makaleler, Yazılım

Windows_Live_EssentialWindows Live Essentials yani Türkçesi ile Windows Live Temel Parçalar yenilendi. Temel parçalar olarak nitelendirilen; Messenger, Windows Live Mail, Windows Live Writer gibi bileşenler Windows Live Essential 2011 yükleyicisi altında toplanarak yeni görünüm ve işlevleri ile beta testini geçerek son kullanıcı uygulaması yayınlandı. Neredeyse tamamen değiştirilen ara yüzler ile kullanıcıların temel parçaları kullanımı kolaylaştırılmaya çalışılırken diğer taraftan da hizmet kalitesi artırılarak yeni kullanıcı kitlelerine yönelik başarılı bir çalışma olmuş.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

No responses yet

Blogunuzu WordPress.com’a yükseltin!

Eki 04 2010 Published by under Bilgisayar, Genel, İnternet, Makaleler

windowslive wordpress

Microsoft’un Windows Live Space hizmetini kullananlar şu günlerde alanlarına ulaşmaya çalıştıklarında “Blogunuzu WordPress.com’a yükseltin!” başlığı altında bir sayfa ile karşılaşacaklar. Peki bu ne demek oluyor?

Yapılan açıklamaya göre :

“Birçok Spaces müşterisi daha zengin bir blog deneyimi istediklerini belirttiler ve şimdi Windows Live Spaces’ın ücretsiz yükseltmesini burada bulabileceğinizi söylemekten çok mutluyuz! Windows Live müşterilerine bir numaralı blog hizmetini sunmak için dünyanın önde gelen blog hizmeti WordPress.com‘la ortaklık yaptık.

Yükseltme basit ve kolay bir işlem; blog postalarınızı, fotoğraflarınızı ve yorumlarınızı biz aktaracağız ve okuyucularınızın herhangi bir şey yapmak zorunda kalmaması için tüm eski bağlantılarınızın çalıştığından emin olacağız.

Messenger Connect kullanarak yeni WordPress.com blogunuzu Windows Live’a bağladığınızda, arkadaşlarınız Windows Live’ın tamamında Messenger Sosyal akışlarında tüm yeni postalarınızı görmeye devam edebilecek.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

No responses yet

Older posts »