Archive for: Kasım, 2011

AutoCAD için ArcGIS

Kas 26 2011 Published by under ArcGIS, Bilgisayar, Genel, GIS(CBS), Video Anlatım, Yazılım

ArcGISforAutoCADBelki bilenleriniz vardır; Esri’nin ArcGIS’i bir nevi AutoCAD’e entegre etmek için hazırlamış olduğu ArcGIS for AutoCAD kütüphanesi sayesinde, AutoCAD üzerinde kısmende olsa GIS tabanlı bazı çalışmalar yapmak mümkün olabiliyor. Tabi bunun için AutoCAD yazılımına ve Esrinin hazırlamış olduğu bu kütüphaneye sahip olmanız yeterli.

Eğer bilgisayarınızda AutoCAD programı yoksa ve öğrenci iseniz, Autodesk firması uzun bir süredir öğrenciler için student versiyon adı altında, yazılımlarına 4 yıllık ücretsiz lisans vermektedir. Bu ücretsiz lisansa http://students.autodesk.com/ adresine kayıt olarak sahip olabilirsiniz.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

6 responses so far

INSPIRE 2012 KONFERANSI

Kas 11 2011 Published by under Genel, GIS(CBS), Sempozyum ve Konferans

INSPIRE_logo11.10.2011
INSPIRE 2012 KONFERANSI ÖNÜMÜZDEKİ YIL ÜLKEMİZ EV SAHİPLİLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEKTİR.

INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information in the European Community= Avrupa Birliği’nin Mekânsal Bilgi Altyapısı) Konferansı, önümüzdeki yıl ülkemiz ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir. Anılan konferansın hazırlık çalışmalarına ilişkin 07–09 Ekim 2011 tarihleri arasında İstanbul’da bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya, Bakanlığımızı temsilen Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdür V. Sedat BAKICI, Yaygınlaştırma Dairesi Başkan V. Dr. Ebru ALARSLAN ve Coğrafi Bilgi Dairesi Başkan V. Oruç Volkan AKKOYUNLU katılmıştır.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

No responses yet

Coğrafi Bilgi Sistemleri Kongresi 2011

Kas 11 2011 Published by under Genel, GIS(CBS)

CBS201131 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında, Coğrafi Bilgi Sistemleri Kongresi ve öncesindeki eğitim, Harita Kadastro Mühendisleri Odası’nın öncülüğünde 3. kez Antalya’da  düzenlendi. 2 yılda bir yapılan kongreye ilgi oldukça fazlaydı.Birçok akademisyen, mimar, mühendis, kurum ve özel firmanın katılımıyla gerçekleşen kongrede; günümüzde artık karar verme ve analiz yapma noktasında çok önemli bir araç olan coğrafi bilgi sistemlerinin ne olduğunun yanısıra, coğrafi bilgi sistemlerinin neden gerekli olduğundan, yapılan ve yapılması beklenen çalışmaların içeriğinden, mevuzattaki eksiklerden, veri standartlarının öneminden, firmaların ve kurumların coğrafi bilgi sistemlerine olan yaklaşımlarından detaylı bir şekilde bahsedildi. Özellikle bir çok kesim tarafından, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü’nün kurulması ile kısa zaman içerisinde veri standartlarının belirleneceği ve bu koudaki belirsizliklerin ortadan kalkacağı yönünde yapılan görüşler oldukça mutluluk verici oldu.

Continue Reading »

Bunu Paylaş

No responses yet

İmar Uygulamaları ve Tapu Planları Tüzüğü Paneli

Kas 06 2011 Published by under Genel, Sempozyum ve Konferans

22_10_2011_Kocaeli_Panel22 Ekim 2011 Cumartesi günü, HKMO Kocaeli Bölge Temsilciliği tarafından, “İmar Uygulamaları ve Tapu Planları Tüzüğü” adlı panel düzenlendi. Benime katıldığım bu panelde konu olarak, mevcut yönetmelik ve tüzükdeki esaslar ile uygulamada yaşanan sıkıntılar ve yapılan yanlışlar ele alındı. Özellikle belediyeler ve tapu kadastro idareleri arasında yaşanılan sıkıntıların vurgulandı. Gerek özel sektörün gerekse kamuda çalışanların katılımıyla gerçekleşen panelin oldukça faydalı olduğu kanısındayım.

Paneli hazırlayan HKMO Kocaeli Bölge Temsilciliği’ne ve tüm katılımcılara teşekkür ederim.

Bunu Paylaş

No responses yet