Kocaman & Kocaman Pro Projesi

Kocaman_KocamanPro.pngGenel Tanım
Kocaman & Kocaman Pro, Android ve Windows Phone 8 işletim sistemli cihazlarda konumsal mühendislik hesaplamalarına hızlı ve kesin çözümler üreten ve tüm kodları Harita Mühendisi Hakan KOCAMAN tarafından kodlanan bir uygulamadır. Uygulama Hesap Modülleri ve GPS Modülleri olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır. Hesap Modülleri kısmında konumsal matematiksel işlemler yapılmaktadır. GPS Modülleri kısmında ise cihazınızın GPS sensörü kullanarak elde edilen konum bilgisi 3 ve 6 derecelik UTM sisteminde ED50 ve ITRF koordinat değerlerine dönüştürülür. Uygulamanın arka planda yapmış olduğu tüm hesaplamalar yüksek doğruluk düzeyinde ve hassas hesaplamalardır. Fakat cihazınızın direk olarak uydulardan elde ettiği WGS84 coğrafi koordinatların hassasiyetine göre dönüşüm yapılarak elde edilen UTM koordinatlar, WGS84 coğrafi koordinatlarla yine aynı derecede tutarlılık göstermektedir. Bu sebeple Kocaman’ın çok hassas konum belirle çalışmalarınızdan ziyade genel anlamda konum belirleme çalışmalarında kullanmanısı önerilir. Zira günümüz teknolojisinde gerek el GPS leri gerekse mobil cihazların GPS sensörleri, uydulardan direk olarak metre altın doğrulukta WGS84 coğrafi koordinatları elde edememektedir.

Gizlilik Politikası

GPS Modüllerini kullanabilmeniz için konum bilgileriniz erişilebilir olmalıdır. Uygulama, mevcut konum bilgilerinizi gerekli hesaplamalarda kullanıldıktan sonra sizin bilmediğiniz herhangi bir yerde saklanmamakta ve herhangi bir ortamda paylaşmamaktadır. Ancak yine de bu bu bilgilerin kulanımını kapatabilirsiniz.


Projeye Destek Olun


Uygulama Bağlantıları

Windows Phone 8 için Kocaman

Android için Kocaman

Android için Kocaman Pro

Bunu Paylaş

6 responses so far

 • Harun Işık dedi ki:

  Hakan bey iyi günler iOS sürümü için kocaman pro güncellemesi yapılmadı bayramdan sonra demiştiniz alımda çalışmıyor

  • Hakan KOCAMAN dedi ki:

   Harun Bey merhaba.

   iOS için Kocaman Pro Sürüm 9 yayınlandı. Konu ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilir uygulamayı buradan indirebilirsiniz. İlgi ve geri bildirimizden ötürü teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 • Mehmet dedi ki:

  Merhaba İOS ta alan hesabı çalışmıyor

  • Hakan KOCAMAN dedi ki:

   Mehmet bey yapmış olduğumuz testlerde bir hata ile karşılaşmadık. Alan hesaplanabilmesi için en az üç noktaya ihtiyaç vardır. Acaba siz tam olarak nasıl bir durum ile karşılaştınız?

 • Raif izci dedi ki:

  Hakan bey ilk önce böyle bir program için teşekkür ederim. Bu koordinatların hata oranı çok yüksek en az seviyeye nasıl düşürebilirim. Aplikasyonda çok atmakta. Beni bilgilendirirseniz memnun olurum. Bilgi mailinizi bekliyorum.

  • Hakan KOCAMAN dedi ki:

   Sayın Raif merhaba.
   Kocaman ve Kocaman Pro en iyi koordinat değerlerini hesaplayacak şekilde ileri düzeyde formülasyonlar kullanılarak kodlanmasına karşın, mobil cihazların GPS/GNSS sensörlerinin kalitesi ve çevresel etmenlerden dolayı sonuçlar metre altına inmemektedir. Açık havada 2-5 metreye kadar hassasiyette çalışabilirsiniz. Mobil cihazların GPS/GNSS sensörlerinin kalitesi artıkça hassasiyette artacaktır.

Bir Cevap Yazın

*