GELİŞİM Kitabevi Kapanıyor

Eki 28 2019 Yazar : Kategori : Genel

46 yıldır Havuzlu Çarşı’da hizmet veren Yazar Necati Mert’e ait GELİŞİM Kitabevi kapanıyor. Bu uzun hizmet süresi boyunca benim de bir çok kez önünden geçtiğim, ziyaret ettiğim, kimi zaman kırtasiye, kimi zaman ise kitap alışverişinde bulunduğum bu güzel kitabevi ne yazık ki çeşitli sebeplerden ötürü kapanıyor. Geçtiğimiz ay kapanması vesilesi ile sosyal medyada Necati Mert tarafından oluşturulan 9-19 Ekim arasındaki kampanya bitmiş olsa da 1 Kasım 2019’a kadar hala alışveriş yapmanız mümkün.

Bende bugün öğleden sonra tatil olması hasebiyle, özellikle hem GELİŞİM Kitabevi hem de Necati Mert Hoca ile vedalaşmak ve en azından, neredeyse yarım asırlık olan (yazara ait eserlerinde satışının yapıldığı) bu kitabevinden kendime bir hatıra edinmek üzere Havuzlu Çarşı’ya gittim. İçeri girdiğim esnada Necati Hoca telaşlı ve dalgın bir biçimde kitapları topluyordu. İlk olarak kendilerini rahatsız etmeksizin raflarda kalan kitaplara göz gezdirdim, ardından Adapazarı ve Sapanca’ya ait kartpostallardan beğendiklerimi bir kenara ayırdım. Daha sonra Necati Bey’in bir misafiri geldi ve misafiri ile birlikte bana da çay ikramında bulundu. Onlar sohbet ederken bende bir yandan çayımı içiyor biryandan da artık bir çok kısmı boşaltılmış kitap rafları arasında kalan kitapları inceliyordum. Necati Mert’in yazmış olduğu kitaplardan iki tanesini seçtim ve kenara ayırmış olduğum kartpostallar ile birlikte satın aldım. Necati Hoca’ya, bu iki eser için bir şeyler karalayıp karalayamayacağını sorduğumda hemen elimden kitapları alarak kısa bir not yazdıktan sonra benim için imzaladı. Kısa bir sohbetin ardından da Necati Hoca’ya budan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluk dileklerimi sunarak Gelişim Kitap Evi’nden ayrıldım.

Açıkçası böyle güzel dükkanların kapatılması çok hüzün verici. Dükkandaki kitap raflarının boşaltılarak, yılların birikimi ve hatıraların adeta hafızalarda bir rafa kaldırılması insanın içini burkuyor. Umarım gelecekte yine, GELİŞİM Kitabevi’nin bulunduğu mekanda, kitabevinin ruhuna ve hatırasına uygun bir dükkan yer alır…

Bunu Paylaş

No responses yet

Bir cevap yazın

*