iOS için Kocaman Pro Yayınlandı

Mar 25 2016 Yazar : Kategori : iOS, Programlama

Kocaman_Pro_iOS-1iOS için Kocaman Pro App Store’da 18.99 TL fiyat etiketi ile yayınlandı. Yayınlanan bu ilk sürümde bazı göze çarpan hata ve eksiklikler olsada önümüzdeki haftalarda yapılacak sürüm güncellemeleri ile tüm bunların giderilmesi planlanmaktadır. Ayrıca uygulamanın ücrete tabi olması bazı kullanıcılarımız tarafından yadırgansada unutulmamalıdır ki, uygulamanın kodlanması ve yayınlanması için gerekli olan 1 adet Macbook  Pro, 1 adet iPad ve 1 adet Apple Developer hesabına ait maliyetleri karşılamak için bu tür bir fiyat politikası uygulanmaktadır. Bu noktada kullanıcılarımızın anlayışına sığınarak gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkür ediyoruz.

Hata düzeltmelerini içeren güncellemeleri beklemeden uygulamayı bu hali ile satın almak isteyen kullanıcılarımızın bilmesi açısından bu sürümde tespit edilen hata ve eksiklikler aşağıda yer almaktadır.

 • GPS ile Aplikasyon modülünde koordinat sistemi seçiminde index hatası vardır.
 • Bazı modüllerin textbox larında numerik kalvye kullanılmamıştır.
 • Bazı yazı karakterleri büyük olduğundan sonuç değerlerin birkısmı ekranda gözükmemektedir.
 • ED50 UTM – WGS Coğrafi Dönüşüm modülünde yapılan hesap işlemi neticesinde enlem değeri virgülden sonra 4. hanede hatalı hesaplanmaktadır.
 • GPS ile Alım modülü bu sürümde yer almamaktadır.
 • GPS ile Aplikasyon modülünde olması gereken Haritada Göster fonksiyonu bu sürümde yer almamaktadır.

Yukarıda da belirtildiği üzere tespit edilen hatalar ve eksiklikler yapılacak sürüm güncellemeleri ile giderilecektir. Uygulamayı bu sürümü ile satın alan değerli kullanıcılarımızın yukarıdakiler dışında herhangi bir hata ve eksikliğe rastlaması halinde bu bilgiyi iletisim@hakankocaman.com adresine yazarak bizimle paylaşmaları uygulamanın gelişmesi açısından büyük önem arz etmektedir.

Son olarak, iOS için Kocaman Pro uygulamasını bugüne kadar sabırla bekleyen ve desteklerini esirgemeyen tüm değerli kullanıcılarımıza teşekkür eder çalışmalarında başarılar dileriz.

Bunu Paylaş

18 responses so far

 • Caner dedi ki:

  Haritacılığa amatör ilgi duymaktayım. 
  Uygulamayı Android ortamında ücretsiz deneme fırsatı bulmuştum. 

  Hakan Bey ile site üzerinden iletişime geçerek uygulamanın iOS ortamında sunulmasını talep etmiş ve sabırsızlıkla beklediğimi kaleme almıştım.
  iOS için çalışmaların sürdüğünü ve haklı olarak bunun bir maliyeti olduğunu sitesinde açıklamıştı.

  Uygulamanın iOS üzerinde yayınlanacağı duyurusunu aldıktan sonra sabırsız bekleyişim heyecana dönüştü.

  Uygulama yayınlanınca hemen yükledim. Çünkü, kendime bir sözüm vardı. “Emeğin karşılığını mutlaka vermeliyim. Bedeli ne olursa olsun.”
  Uygulamayı deneyince bazı modüllerin çalışmadığını farkettim. Daha sonra sitedeki açıklamayı okudum. Bu açıklama benim için “senet” niteliğinde. İnanıyorum ki Hakan Bey ile Tacettin Bey en kısa sürede eksiklikleri tamamlamakla kalmayacaklar, kullanıcılardan iletilen geri dönüşlerle daha da harika bir uygulamayı bize sunacaklardır.

  Uygulama aslında profesyonel kullanıcılar için: Harita-Kadastro Mühendisi/Teknikeri, Emlakçı vs. en iyi şekilde yararlanacak meslek mensuplarıdır.

  Eğer haritacılık amatör veya profesyonel ilgi alanınızda ise, kesinlikle uygulamayı yüklemenizi tavsiye ederim. Fiyatı kullanıcı sayısı arttıkça düşecektir. Ancak yine de yaptığı işe göre oldukça iyi seviyede. 

  Hakan Bey ve Tacettin Bey’e teşekkür eder, başarılarının devamlı olmasını dilerim.

  Dipnot: Uzun uzadıya yazma sebebim; uygulamanın, alanında oldukça yararlı olduğuna vurgu yapmak içindir.
  Uygulama mühendisleriyle uzaktan-yakından ilgim yoktur. Sadece sanal ortamda yukarıda yukarıda bahsedilen şekilde halka açık(forum) yazışmalarımız olmuştur.

  Buraya kadar sabırla okuduğunuz için, ayrıca size de teşekkür ederim. 

  “Yiğidi öldür, hakkını yeme!”
  “Sezar’ın hakkı, Sezar’a!”

  • Hakan KOCAMAN dedi ki:

   Caner Bey merhaba.
   Güncelleme üzerinde çalışıyoruz. muhtemelen önümüzdeki hafta sonuna kadar App Store yeni sürümü yükleyeceğiz. Fakat uygulama, App Store a yükleme işleminin ardından yaklaşık 1-2 hafta kadar Apple tarafından bir incelemeye tabi tutuluyor inceleme sonucunda herhangi bir sıkıntı olmadığı taktirde yayınlanıyor. Eğer bir sıkıntı ile karşılaşılırsa durum açık bir şekilde tarafımıza bildiriliyor ve tarafımızdan düzeltildikten sonra tekrar incelemeye alınıyor. Yani süreç bu şekilde ilerliyor. Bu sebeple yeni güncelleme için ne yazık ki kesin bir süre veremiyoruz. Fakat en kısa zamanda yayınlanması için elimizden geleni yapıyoruz. Yeni sürüm yayınlandığında konu ile ilgili detay hakankocaman.com adresinde duyurularak bülten olarak size gelecektir.
     
   Sabır ve anlayışınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz. 

   • Sadık dedi ki:

    slm kocaman iOS uygulamasın da GPS ile alım halen aktif değil ne zmn güncellenecek bilgi verirseniz sevinirim ve bi kaç konu hk da bilgi almak için iletişime geçecek tel numarası

 • a kemal sevindik dedi ki:

  Uzun zamandır beklediğim ios uygulamanızı an itibari ile satın aldım. Fakat almamdaki en önemli sebep GPS ile alım kısmının çalışmadığı için üzüldüm. Gerçi bunu yukarıdaki yazıda belirtmiştiniz ama yine de sizlere destek olmak istedim.

  • Hakan KOCAMAN dedi ki:

   Kemal Bey merhaba.
   GPS ile Alım modülü dışında diğer bir çok hata ve eksikliğin giderildiği güncelleme App Store’a yüklendi. Apple tarafındaki testlerde herhangi bir sıkıntı çıkmassa önümüzdeki günlerde yeni sürümün yayınlanacağı kanısındayız. Göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü teşekkür ederiz.

   • Kemal Sevin dedi ki:

    Hakan Bey cevabınız için teşekkürler.
    GPS ile alım modülü ne zaman aktif olacak ? bu konuda herhangi bir çalışma varmıdır ?

    • Hakan KOCAMAN dedi ki:

     Kemal Bey tekrar merhaba.
     Yukarıda bahsetmiş olduğum güncelleme App Store ‘da bugün itibarı ile yayınlandı. Fakat hala bazı eksiklik ve hatalar mevcut. Bu eksiklik ve hatalara dair detaylı açıklamayı akşam saatlerinde siz değerli kullanıcılarımızla hakankocaman.com üzerinden paylaşmayı planlıyoruz. GPS ile Alım modülüne gelince, mevcut modüllere ait tüm hata ve eksikliklerin tamamlanmasının ardından GPS ile Alım modülünü içeren güncellemeyi de en kısa zamanda yayınlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.
     Geribildirim ve ilginizden ötürü teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

     • Kemal Sevin dedi ki:

      Hakan Bey
      Tekrardan merhaba. Bu gps ile alım modülü ile ilgili gelişme yok mu ? Gerçekten bu aralar çok ihtiyacım var android telefonlar da var biz apple kullanıcısı olarak bekliyoruz. teşekkürler..

     • Hakan KOCAMAN dedi ki:

      Kemal Bey merhaba.
      Geçtiğimiz aylarda babam Tahsin KOCAMAN’ın sağlık durumunun kötüye gitmesi ve geçtiğimiz haftalarda vefat etmesinden ötürü uzun bir süredir iOS için Kocaman Pro projesine gereken ilgiyi gösterememiş bulunmaktayız. İlgili modülün ne kadar gerekli ve önemli olduğunun farkındayız ve bu yöndeki çalışmalarımız devam etmektedir. GPS ile Alım modülünün eklenmesine kadar geçen süreçte göstermiş ve gösterecek olduğunuz sabırlı bekleyişten ötürü teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

     • Caner dedi ki:

      Babanızın hayata göz yummasını üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Kendisine Yüce Allah’tan rahmet; geride kalanlara ise, sağlık ve sabırlar dilerim. Başınız sağolsun.

     • Kemal Sevin dedi ki:

      Başınız sağolsun Hakan Bey. Allah mekanını cennet eylesin inşallah..

 • Harun Işık dedi ki:

  Merhaba ben kocaman programının iOS sürümünü kullanmaktayım.arazide koordinatlar dinamik olmadığından hareket halinde değişmemektedir bundan dolayı iyi verim alamamaktayım yada öyle bir özellik varsa bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 • Harun Işık dedi ki:

  Hakan bey iyi günler mesajım silinmiş iki sefer yazdım bu üçüncüsü iOS sürümü gps alım modu koordinat dinamik değil hep sabit buna çözümyokmu

  • Hakan KOCAMAN dedi ki:

   Harun Bey merhaba. Öncelikle ilgi ve geribildiriminizden ötürü teşekkür ederim. Kocaman ve Kocaman Pro yükseklik verisini earthtools.org sitesinin sağlamış olduğu servislerden almaktadır. Şu sıralar earthtools.org un ilgili servislerine erişim ile ilgili bir sorun yaşanmaktadır. Bu sebeple GPS modülleri ile ilgili yaptığınız çalışmalar esnasında mobil cihazınızın internet bağlantınızı kapatmanız faydalı olacaktır.
   İyi çalışmalar.

   • Harun Işık dedi ki:

    Hakan bey internet ide kapattım gene iOS telefonumda alım kısmından koordinat kısmı hep sabit değişmiyor yürüdüğümüz zaman koordinat değişmiyor ancak kaydet tuşuna bastıktan sonra koordinat geliyor vallahi bilseydim öyledir telefonumu değiştirmezdim

 • zafer gungor dedi ki:

  sayın firma yetkilileri ios için aldığımız program yeni güncellen me gelmedi ve programı nasıl kullanacağımız la ilgili bir açıklama bölümü olması lazım

  • Hakan KOCAMAN dedi ki:

   Zafer Bey merhaba.

   Öncelikle ilgi ve geribildiriminizden ötürü teşekkür ederim. Şu sıralar Android için Kocaman Pro uygulamasının yeni sürümü üzerinde çalışmaktayız. Bu çalışma tamamlandıktan sonra iOS için Kocaman Pro uygulamasının yeni sürümü ile ilgili çalışmalar başlayacağız. Uygulamanın kullanımı ile alakalı sormak istediğiniz bir konu var ise iletisim@hakankocaman.com adresinden bana yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

   İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

*