Kocaman Android v.1.0

Eyl 23 2011 Yazar : Kategori : Android, Genel, Java, Makaleler, Programlama, Yazılım

KocamanAndroidDaha önce bilgisayarlar için geliştirdiğim ve ardından Windows Phone 7 platformuna uyarladığım mobil uygulamam artık Android işletim sistemi kullanan cep telefonlarında da kullanılabilecek. Windows Phone 7 ‘nin Türkiyeye bir türlü gelememesi ve uygulama marketini Türk geliştiricilere açmaması en sonunda beni Android platformu üzerinden uygulama geliştirmeye mecbur etti. Doğrusu, Windows Phone 7 ‘nin neredeyse 1 yıldır piayasda olmasına karşın Microsoft’un hala Türkiyeye karşı bu denli duyarsız oluşunu bir türlü anlamış değilim. Neyse sonuç olarak, bizde bu vesileyle, hafifden Java program geliştirme dili ile birlikte Android işletim sistemleri için uygulama geliştirmeye başlamış olduk.

Haritacıların uzun yıllar kullandığı ve hala kulanmakta olduğu, bir zamanlar bilimsel bilgisayar olarak adlandırılan Casio880 ler zamanla yerlerini Casio ClassPad lere bıraktı. Bu iki cihazda şimdiye kadar bir çok sıkıntılı durumda biz haritacıların yardımına koşmuş olmasına karşın zamanla piyasada bulunmaz hale ya da fiyat olarak ulaşılamaz boyutlara gelmiştir. Fakat günümüzde artık insanoğlunun vazgeçilmezi olan ceptelefonları adeta bir bilgisayar niteliği taşımakla birlikte insan hayatının bir çok konuda kolaylaşmasına olanak sağlamıştır. Bu fikirden yola çıkarak haritacıların günlük hayatta kullandığı uygulamaları, mobil platform üzerinden kolaylıkla kullanmalarını sağlayacak nitelikteki Kocaman Android, ilk Versiyonu 1.0 ile şimdilik sadece semt açısı ve mesafe hesaplamasına karşın, zamanla güncellenecek versiyonları ile kutupsal aplikasyon, yan nokta hesabı, kestirme hesapları gibi bir çok uygulamayıda bünyesine dahil etmiş olacak.

Android 2.1 platformuna yönelik geliştirilen Kocaman Android’in, Başarı Mobile’ın Ağustos 2011 tarihinde siz kullanıcıların hizmetine açtığı yeni market uygulaması olan indiroid platformu üzerinden ücretsiz olarak indirilmesi mümkün. Kocaman Android’in desteklediği mobil cihazlar ise şu şekilde:

Destekleyen_Mobil_Cihazlar

Eğer sizde bu mobil cihazlardan herhangi birine sahipseniz ve Kocaman Android’in size sunduğu kolaylıklardan biran önce yararlanmak istiyorsanız buraya tıklayarak uygulamayı Samsung indroid Market’den ücretsiz olarak mobil cihazınıza indirebilirsiniz.

Programın gelişmesine katkıda bulunmak ve deneyimlerinizi paylaşmak için lütfen iletisim@hakankocaman.com adresine yazın.

Her zamanki gibi; hazırlanan uygulamanın faydalı olması dileklerimle…

Bunu Paylaş

No responses yet

Bir cevap yazın

*