Quantum GIS

Şub 01 2012 Yazar : Kategori : Genel, Makaleler, QGIS, Yazılım

qgisBirkaç yıldır varlığından haberim olan Quantum GIS kısa adı ile QGIS ile şu sıralar oldukça fazla ilgilenmeye başladım. Bu yakın ilgiden elde ettiğim bilgileri paylaşmanın faydalı olcağı düşüncesinden yola çıkarak ve yazılım hakkında kayda değer Türkçe pek fazla kaynak bulunmamasından dolayı, QGIS kullanımı ile ilgili yazı dizisine bu başlangıç yazısı ile giriş yapmaya karar verdim.

QGIS, açık kaynak kodlu bir coğrafi bilgi sistemi yazılımıdır. Birçoğumuz açık kaynak kodlu yazılımlara bedava yazılım gözü ile bakabiliriz, fakat işin içyüzü ve geride yatan emek göz önüne alındığında mantıklı düşünen bir insan durumun böyle olmadığını anlayacaktır. Bunun yanısıra, yine birçoğumuz açık kaynak kodlu yazılımların, ticari yazılımlara nazaran daha başarısız olduğu tezini savunuruz. Bence bu başarı ya da başarısızlık yakıştırması olaya ne açıdan baktığımızla alakalı bir durumdur. Sonuç olarak maddi bir beklenti olmaksızın (bazı yazılımların ufak reklam gelirleri olabilir) bu denli büyük bir piyasada seçkin bir yazılım üretmek, hatta bırakın seçkin bir yazılım üretmeyi ismi duyulan bir yazılım üretmek bence büyük bir başarı olsa gerek.

QGIS şuanki 1.7.3 Wroclaw sürümü ile kullanıcılara istediklerini verebilme noktasında oldukça stabil bir durumda. Şimdilik detaylara girmeden bahsedecek olursak;

* Linux ve Windows işletim sistemleri üzerinde çalışabilme,

* Esri Shape, Map İnfo Tab ve diğer birçok dosya türünü destekleme,

* Postgis aracılığıyla PostgreSQL veritabanında konumsal veri tutabilme,

* Öznitelik tabloları oluşturma ve sorgulama,

* Vektörel düzenleme,

* Koordinat sistemi tanımlama ve EPSG (european petroleum survey group) tarafından tanımlı birçok koordinat sistemi,

* Objeleri etiketleme,

*Raster verileri sayısallaştırma,

*WMS ve WFS katmanlarıyla çalışabilme,

* Geniş eklenti desteği,

* Analiz yapabilme (örneğin, en yakın komşu)…

gibi yeteneklere sahip.

Göründüğü üzere birçok fonksiyonu bulunan QGIS yazılımı, maliyet olarak oldukça büyük meblalar tutan diğer ticari cbs yazılımlarının sahip olduğu birçok yeteneğe zaten sahip. Eğer sahip olduğu yetenekler açısından ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir yazılım olduğunu düşünüyorsanız, neden boşyere paranızı heba edesiniz ki?

Eğer QGIS yazılımı ilginizi çektiyse buradan yazılımın web sitesini ziyaret edebilir, burandan yazılımı ücretsiz indirebilir ve buradan da yazılımın kullanım kitapçığını indirebilirsiniz.

Bu yazı ile QGIS yazılımına ufak çapta da olsa bir giriş yapmış olduk. İlerleyen günlerde QGIS’in kullanımına yönelik bir kaç uygulama yapmayı düşünüyorum. Bu ve bundan sonraki yazıların faydalı olması dileklerimle…

Bunu Paylaş

No responses yet

Bir cevap yazın

*