Türkiye Ulusal Jeodezi Komisyonu (TUJK) Bilimsel Toplantısı – 2017

Kas 05 2017 Yazar : Kategori : Genel, Sempozyum ve Konferans, Sunum

earth 2 Kasım’da Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nde düzenlenen Türkiye Ulusal Jeodezi Komisyonu’nun (TUJK), “Sabit GNSS İstasyonları Uygulamaları” konulu 2017 yılı Bilimsel Toplantısı’nda katılımcılara SASKİ GNSS Ağı başlıklı sunumu gerçekleştirdim.

Türkiye’nin bir çok üniversitesinden bilim insanları, çeşitli kamu kurum/kuruluş çalışanları ve özel sektör temsilcilerinin katılımı ile düzenli olarak gerçekleştirilen TUJK2017 Toplantısı’nda, Kurumumuz tarafından 2007 yılından bu yana gerçekleştirilmekte olan GNSS faaliyetleri ve 2016 yılında kurulan SASKİ GNSS Ağı hakkında detaylı bilgiler verdik. Planlama ve Yatırım Dairesi Başkanlığı ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ortak çalışma neticesinde kurulan GNSS sisteminin fayda ve getirilerinin yanı sıra, özellikle deprem kuşağında yer alan İlimiz de yapılacak depremsellik çalışmalarında ağ sayesinde elde edilen verilerin oluşturulacak protokoller çerçevesinde üniversitelerle paylaşılabileceği ve bilimsel çalışmalara katkı sağlayabileceğini ifade ettik.

DSC_0536

Ayrıca toplantının değerleri konuklarından ve K.T.Ü. Harita Mühendisliği kurucularından Prof. Dr. Onur GÜRKAN Hocamız ile de bire bir sohbet etme imkanı bulduk. Hocamız; ilk zamanlarda K.T.Ü.  Harita Mühendisliği Bölümü’nde Jeodezi Anabilimdalı’nın önplanda olduğunu son yıllarda ise Kamu Ölçmeleri’nin ön plana çıktığını, bölümün kuruluşu esnasnda diğer hocalar ile birlikte küçük kağıtlara bölüm ile alakalı konuların ayrı ayrı not alınarak toplandığı ve sonrasında bu kağıtlarda yer alan her bir konunun birbirleri ile olan alakalarına göre öbek öbek ayrılarak anabilim dallarının belirlendiği, fakat bazı konuların bir araya geldiği öbeğe bir ad bulamadıklarını, farklı farklı adlar ortaya atıldığını (hukuk ölçmeleri, yasal ölçmeler vb.) en sonunda ise bu konulara ait anabilimdalı adının Kamu Ölçmeleri olarak adlandırıldığını ve Kamu Ölçmeleri Anabilimdalı adının bu şekilde ortaya çıktığını anlattı. Ayrıca benimde birçoğundan ders aldığım hocalarımızın öğrencilik yıllarına dair değerli anıların bir kısmını paylaştı.

WP_20171102_16_53_49_Pro.jpg

Bir çok değerli meslektaşım ve hocalarım ile biraraya gelme imkanı da bulduğum bu yılki Türkiye Ulusal Jeodezi Komisyonu Bilimsel Toplantısı’na ev sahipliği yapan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk ÖZENER ve ekibine bu güzel organizasyondan ötürü çok teşekkür ederim.

Bunu Paylaş

No responses yet

Bir cevap yazın

*