Archive for: Ocak, 2011

ArcGIS 9.3’de Harita Sayısallaştırma

Oca 17 2011 Published by under ArcGIS, GIS(CBS), Video Anlatım, Yazılım

Bu video anatımda ArcGIS 9.3 programında harita sayısallaştıma işlemi nasıl yapılır anlatılmaya çalışılmıştır. Yapılan uygulamada uygulamada işlemler hassasiyet gözetilmeksizin kabaca yapılmıştır. Buna benzer uygulamalar yapacak arkadaşların, uygulama esnasında işlemlerde gereken hassasiyeti göstermeleri faydalarına olacaktır. Hazırlanan içeriğin faydalı olması dileklerimle.
06.08.2011 Tarihli Not: Birçok kullanıcının, sadece kendi çıkarları doğrultusunda göstermiş oldukları davranışlarından dolayı video anlatımlar şifre koruması altına alınmıştır. Belki bu sayede bilginin ne kadar değerli bir olgu olduğu gerçeği tekrar önem kazanır.

ArcGIS 9.3 ‘de Harita Sayısallaştırma from Hakan KOCAMAN on Vimeo.

Bunu Paylaş

3 responses so far

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Oca 15 2011 Published by under Kitap, Dergi, Hikaye, Roman, Şiir...

Beyaz_Zambaklar_ÜlkesindeBu zamana kadar okuğum bir çok kitap arasında beni en çok etkileyenlerden biri oldu Beyaz Zambaklar Ülkesinde. Küçük ve olmazlıklar içindeki Fin halkının, varoluş mücadelesinin anlatıldığı kitap aslında içerisinden birçok ders çıkarılabilecek bir kaynak niteliğinde. Türkiye’nin geleceğini temsil eden biz genç nüfusun özellikle okuması gerektiğini düşündüğüm bu kitap, bize bu güzel vatanımızı nasıl daha iyi bir yarına taşıyacağımız konusunda adeta geçmişten buyana bir ışık tutuyor. Bilginin aslında ne kadar önemli olduğunu ve paylaşıldıkça neleri beraberinde getirdiğini anlatıyor.

Neyse fazla söze ne hacet, eğer sizde “Güzel vatanımız Türkiyemiz’i nasıl daha iyi bir yarına taşırım, çorbada ne gibi bir tuzum bulunabilir?” diyorsanız, bence Beyaz Zambaklar Ülkesinde’yi okumaya değer diye düşünüyorum.

Bunu Paylaş

No responses yet

WGS84 den ED50 ye Kartezyen Koordinatlarla Datum Dönüşümü‏

Oca 13 2011 Published by under Genel, Makaleler, Yazılım

Datum_DonusumuGeçtiğimiz günlerde bir okurum; WGS84 Datum’u ile ED50 Datum’u arasında kartezyen koordinatlarla koordinat dönüşümü yapmak istediğini, fakat dönüşüm parametrelerinin birimlerinin ne olacağı konusununda bir fikri olmadığını yazan bir e-posta yolladı. Konu ile ilgli çok detaylı bilgim olmadığından bir araştırma yaparak detaylı bilgileri edindikten sonra yine okurumun göndermiş olduğu, bir noktanın WGS84 Datumunda verilen kartezyen koordinatları ile yine bu noktaya ait ED50 Datumuna dönüştürülmesi ile elde edilen koordinat değerlerini kullanarak Excel programında dönüşüm işlemine ait ufak bir uygulama hazırladım. Dönüşüm parametreleri olarak HGK’nın tanımlamış olduğu dönüşüm parametrelerini kullandım ve sonuç olarak elde ettiğim değerler ile istenilen değerler birebir tuttu.

Ekdeki dosyada işlemin nasıl yapıldığına dair açıklamalı bir akış şeması ve işlemin Excel ortamındaki çözümü yer almaktadır. Şimdiden faydalı olması dileklerimle.

Dökümanı burdan indirebilirsiniz.

Bunu Paylaş

No responses yet

Jeodezi 1 Seminer Çalışması

Oca 03 2011 Published by under Bilgisayar, C# (CSharp), Programlama, Yazılım

Jeodezi_1Bu dönem seminer dersi çalışması olarak Behlül Numan ile birlikte tasarlayıp, kodlarını yazdığımız Jeodezi 1 programı, elipsoid ve küre üzerinde bir çok jeodezik hesaplamayı yapabilmektedir. Bu seminer çalışmasının amacı yüksek derece hassasiyet gerektiren jeodezik hesaplamaların hızlı bir şekilde hesaplanmasını sağlamaktı. Program, Windows işletim sistemlerine yönelik olarak, Visual Studio 2010 ortamında, C# programla dili ile, Net Freamwork 2.0 kütüphanesi kullanılarak kodlanmıştır. Kodlama esnasında hesaplamalarda yer alan değişken tiplerinin double olarak tanımlanması sonuçların yüksek derecede hassasiyet kazanması ve yazılan algoritma ile derece cinsinden hesaplanan sonuçların, derece, dakika, saniye (⁰ ‘ “) cinsinden görünmesi sağlanmıştır. Ayrıca program içerisine yerleştirdiğimiz bir çok uyarı ve kontrol neticesinde kullanıcıların hesaplamaları yaparken düşebilecekleri hataların önüne geçmek hedeflenmiştir. Programın bu versiyonu ile yapabileceğiniz hesaplamalar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Jeodezi 1 Versiyon: 1.0.0

A – ELİPSOİD

B – KÜRE
1 – Dönel Elipsoid 1) Küresel Üçgen
2 – Enlem Hesabı       1.a) Ekses Hesabı
        2.a) B’den >> Enlem              1.a.1) α, β, c ile Ekses Hesabı
        2.b) Enlemlerden >> B              1.a.2) α, γ, a ile Ekses Hesabı
3 – Eğrilik Hesabı              1.a.3) α, β, a ile Ekses Hesabı
4 – Uzunluk Hesabı       1.b) Legendre Teoremi
        4.a) Meridyen Yayı Uzunluğu              1.b.1) İki Kenar ve Aralarındaki Açı
        4.b) Yay Uzunluğundan Enlem              1.b.2) Bir Kenar ve İki Açı
5 – Alan Hesabı              1.b.3) İki Kenar ve Herhangi Bir Açı
6 – Hacim Hesabı       1.c) Additament Metodu
                1.c.1) İki Kenar ve Aralarındaki Açı
               1.c.2) Bir Kenar ve İki Açı
               1.c.3) İki Kenar ve Herhangi Bir Açı

 

Program genel manada hesaplamaları her ne kadar doğru bir şekilde yapsada, test aşamasında çok fazla ve karmaşık hesaplamalar yapmaya zamanımız olmadığı için programda belki ufak tefek hatalar ya da gözden kaçan kısımlar olabilir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız lütfen aşağıda vereceğim iletişim adreslerinden her hangi birine konu ile ilgili e-posta atınız.

Hazırlanan bu program hiç bir şekilde kurulum gerektirmez, direk Rar paketinden çıkacak olan Jeodezi_1.exe dosyasına çift tıklayarak rahatlıkla çalışmaktadır. Programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Kullanım Lisansı: Programı kullanmak, dağıtmak ve kopyalamak serbesttir. Program herhangi bir şart altında para karşılığı satılamaz ve geri mühendislik işlemi yapılamaz.

Program ile ilgili iletişim kurmak isterseniz;

Hakan KOCAMAN

iletisim@hakankocaman.com

http://www.hakankocaman.com

Behlül Numan ÖZDEMİR

iletisim@behlulnuman.com

http://www.behlulnuman.com

e-posta ve web adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Bunu Paylaş

No responses yet

Casio Fx-82 Hesap Makinesi

Fx-82 PcDeğerli arkadaşım ve aynı zamanda bitrime çalışmamda proje ortağım olan Behlül Numan, biz haritacıların vazgeçilmezi hesap makinelerinden biri olan Casio firmasının üretmiş olduğu Fx-82 modeline ait güzel bir uygulama geliştirmiş. Bilgisayar ortamında Fx-82 arayüzü ile tasarlanmış bu hesapmakinesi, hem oldukça işlevsel hem de görsellik bakımından çok hoş bir tasarıma sahip. Henüz tam anlamıyla tamamlanmamış olmasına rağmen v.0.9.0 versiyonu ile yayımlanan bu uygulama bu hali ile bir çok hesaplamayı kolaylıkla yapmamıza olanak sağlıyor. Ayrıca ilerleyen zaman içerisinde daha da fonksiyonel olacağa benziyor.

Programı indirmek için buraya tıklayınız.

Program hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bunu Paylaş

No responses yet