epsg.io ve Koordinat Dönüştürücü

Mar 01 2019 Yazar : Kategori : Genel, Java, Programlama, Yazılım

Klokan Technologies GmbH tarafından sağlanan ve geçtiğimiz yıl yaz döneminde keşfettiğim epsg.io web sitesi dünya genelinde 6000 üzerindeki koordinat referans sistemi arasında dönüşüm yapabilmektedir. Sistem üzerinde tanımlanan koordinat referans sistemleri, ülke adlarının yanı sıra EPSG (EPSG ile ilgili detaylı bilgi için bakınız: https://www.hakankocaman.com/epsg-nedir) ve ESRI kodları da kullanılarak bulunabilmektedir. Kullanıcılar epsg.io web sitesi üzerinden gerek kendileri koordinat girerek gerekse harita üzerinden seçtikleri bir konumun koordinatını kullanarak diledikleri diğer bir koordinat referans sistemindeki karşılığını hesaplayabilmekteler. Yapılan dönüşümün hassasiyetine ait bilgiler yine aynı sayfa üzerinde kullanıcı ile paylaşılmakta ve kullanıcılar sonuç değerleri harita üzerinde görüntüleyebilmekteler. Üstelik tüm bu hizmetler kullanıcılara açık kaynak olarak sunulmakla birlikte kaynak kodları da paylaşılmaktadır.

epsg.io web sitesi tarafından sunulan bu hizmet oldukça kullanışlı ve işe yarar olmasına rağmen mobil bir uygulaması ne yazık ki yok. Bu durumdan yola çıkarak, bilgisayar mühendisliği öğrencisi Safa YILDIRIM ile birlikte epsg.io web servislerini kullanarak Android üzerinde basit ve kullanışlı Koordinat Dönüştürücü isimli uygulamayı geliştirdik. Uygulama sayesinde, el ile dizinden seçeceğiniz herhangi bir koordinat referans sistemine ait koordinatlar ya da mobil cihazınızın WGS84 datumun da sağlamış olduğu mevcut konumunuza ait coğrafi koordinatlar ile epsg.io tarafından sağlanan web servisler kullanılarak Dünya genelinde 6000’den fazla koordinat referans sistemi arasında dönüşüm yapılabilmektedir. İlgilenen kullanıcılar Google Play üzerinden şu an için 4 farklı dilde (Türkçe, İngilizce, Almanca ve Arapça) hizmete sunulan Koordinat Dönüştürücü uygulamasını buraya tıklayarak Android İşletim sistemli cihazlarına rahatlıkla indirip kullanabilirler.

Not: Uygulamayı kullanmak için mobil cihazınızın internete bağlı olması gerekmektedir. Ayrıca mevcut konum üzerinden dönüşüm yapmak için mobil cihazınızın konum servisinin açık olması gerekir.

Bunu Paylaş

No responses yet

Bir cevap yazın

*